Karasu Rehberim
İnternetin hayatımızdaki yeri ve önemi / Ümit Yaşar ENGİN 27/10/2015
İnternet bir çok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.1970’li yılların başında, ABD Savunma Bakanlığı, ülke topraklarına yapılacak olası bir nükleer saldırı sonrasında askeri üslerin ve füze rampalarının iletişimini sürdürebilmek için, ARPAnet adlı gizli bir proje başlattı. O zamanlar hiç kimse bu projenin bir gün İnternete dönüşeceğini düşünemezdi.
 
ARPAnet önce üniversiteler, sonra bazı devlet kuruluşları tarafından kullanılmaya başlandı. Ardından Avrupa’ya geçti. Artık İnternet adıyla tanınıyordu. 1980’lere kadar daha çok e-posta ve dosya transferi için kullanıldı.Günümüzde ise artık her alanda ondan faydalanıyoruz.
 
İnternet yaşantımızı elektrik, matbaa, telefon kadar değiştirdi. Yalnızca bir iletişim aracı değil, bir çoğumuz için günlük hayatın bir parçası haline geldi. Bu teknoloji yardımıyla pek çok konuyla ilgili bilgiye kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde erişilebilmektedir.
 
İnternet kullanımı yaygınlaştıkça onunla ilgili farklı görüşler de ortaya çıkmaya başladı. Kimileri, İnterneti insanları birbirinden uzaklaştıran, yüz yüze iletişimi ortadan kaldıran ve bağımlılık yapan bir şey olarak değerlendirmektedir. Bazı çevreler de çoğu insanda alışkanlık haline gelen İnternet kullanıcılığının özellikle iş yerlerinde üretkenliğin düşmesine sebep olduğu ve İnternet kullanımının kısıtlanması gerektiğini düşünüyorlar.
 
Gençlerin İnternet kullanımıyla ilgili yaşadıkları olumsuzluklardan bazıları şunlardır; öncelikle, pornografik ya da olumsuz ve tehlikeli inanç siteleri gibi zararlı sitelerin kolayca ulaşılabilir olması, İkinci olarak, kendileri için yararlı olabilecek sitelere ulaşabilecek kaynakların bulunmaması, İnternetin aile içi çatışmalara neden olması, ekonomik yönde zararlı olması(erişim ücertleri), günlük işleri aksatacak şekilde zaman kaybına neden olması, İnternette kişinin kendisini olduğu gibi yansıtmaması nedeniyle kimlik kargaşasına sebep olması ve İnternetin bağımlılık yaratması olarak sayılabilir.
 
İnternetin çocuk ve geçler üzerindeki olumsuz etkilerinden biri de bilgisayar oyunlarıdır. Normal oyunların çocukların bedensel, zihinsel ve duygusal yönlerinin gelişiminde pek çok faydası olmaktadır. Yine özenle seçilmiş bilgisayar oyunlarının da uygun zamanlarda oynanmasıyla eğitici, öğretici, ve geliştirici  etkilerinin olduğu görülmüştür. Fakat günümüzde pek çok oyun içerik olarak bağımlılık yapmakta ve şiddet eğilimlerini artırmaktadır. Şiddet içerikli oyunlar, genç ve çocuklar üzerinde, kumar ve alkol bağımlılığı gibi ruhsal bozukluklara denk olumsuzluklar meydana getirmektedir.
 
Bütün bu olumsuzlukların yanında İnternet, öğrencilerin öğrenme alışkanlıklarını ve bilgi birikimlerini zenginleştirmek için kullanabilecekleri bir araçtır.İnterneti iletişim, araştırma yapma, bilgiye ulaşma için kullanabilirler.İnternet sayesinde dersleri için gerekli olan araştırmaları daha fazla kaynağa daha hızlı erişerek yapabilirler.
 
İnternet herkesin dilediğince kendini ifade edebildiği, milyonlarca düşüncenin yer aldığı sanal bir dünyadır.İnternetin yaygınlaşmasına en çok katkıda bulunan faktörlerden biri de e-Ticaret’tir. E-Ticaret sayesinde, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir sanal alışveriş merkezinden istenilen ürün sipariş edilmekte ve birkaç gün içinde bu ürün teslim alınabilmektedir.
 
Ülkemizde çoğu göz ardı edilen fiziksel engelliler, İnternet ve e-Ticaret sayesinde daha rahat alışveriş yapabildikleri gibi, oturdukları yerden tüm dünya ile iletişim kurabilmektedirler.
 
Teknoloji biz istesek de istemesek de kendi kültürünü oluşturmaktadır. Bu İnternet için de böyledir.Dengeli bir İnternet kullanıcısı olarak, olumlu yönlerinden faydalanıp, olumsuzluk taraflarından kaçınmak bizim elimizdedir. Her şey de olduğu gibi İnternet kullanımında da aşırıya kaçmayıp bu önemli iletişim aracını kendi faydamıza kullanabiliriz.
Bu yazı 1302 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. İnternetin hayatımızdaki yeri ve önemi (1303 kez okundu.) - 27/10/2015
Facebook Yorumları